Jdi na obsah Jdi na menu

Svatováclavské slavnosti 2011 - vše tradiční a konzervativní je zesměšňováno a vydáváno za zastaralé a nemoderní

Tisíce lidí zaplavily ve středu 28. září Mariánské náměstí ve Staré Boleslavi, aby se tu zúčastnily tradičních oslav svátku svatého Václava. Bohoslužby se kromě představitelů církve zúčastnil také prezident republiky, představitelé politického života i zástupci armády.

Slavnostní Mši sv. celebroval český primas Dominik Duka, kázal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten mimo jiné upozornil na sebestřednost dnešního člověka, jejímž bezprostředním důsledkem je rozpad rodin. „Národ nemůže mít budoucnost bez obětavé práce otců a matek,“ uvedl olomoucký arcibiskup a dodal, že každé dítě má právo na oba rodiče. V této souvislosti dal za vzor právě přemyslovského knížete svatého Václava. „Svatý Václav je povzbuzením pro všechny, kteří nežijí jen pro sebe,“ prohlásil arcibiskup Graubner.

Po Mši sv. vystoupil s naléhavým proslovem prezident republiky Václav Klaus. Prezident varoval před rozpadem tradičního hodnotového systému, který ohrožují „pokrokáři všeho druhu“ a nejrůznější „falešní proroci," uvedl prezident a vyzval věřící, aby křesťanské hodnoty, z nichž vyrostla západní civilizace, důsledněji bránili:

Při pohledu kolem sebe vidíme, že „pokrokáři“ všeho druhu vedou soustavný a stále nezakrytější útok na naše tradiční společenské hodnoty a ctnosti. Vlastenectví je vydáváno za šovinismus. Demokratický stát za překonanou instituci, která má být obětována ve prospěch nadstátních uskupení, která nikdy nemohou získat demokratickou legitimitu. Přirozeně strukturovaná národní společenství se svými hlubokými tradicemi, duchovními a kulturními hodnotami, vycházejícími ze staletých zkušeností a z životů mnoha předchozích generací, jsou erodována politickým tlakem na přijetí multikulturalismu jako oficiálně naordinované ideologie. Vše přirozené, a proto dosud většinově spontánně přijímané, je vydáváno za překonané a málo zajímavé. Vše tradiční a konzervativní je vydáváno za zastaralé a nemoderní, je zesměšňováno a je vylučováno ze společenského dialogu.

Odpovědnost za své činy a za svůj život, odpovědnost vůči druhým, a to nejen těm nejbližším, je vystřídávána povrchními a formálními pózami. Tradiční rodina, základní jednotka každého dalšího celku lidského uspořádání, odvěké prostředí pro vztah muže a ženy, pro výchovu nových generací, ale i pro samozřejmou mezigenerační pomoc a solidaritu, je vystavována stále ostřejším útokům módních postojů, které pro vybrané skupiny velmi nevybíravými způsoby vyžadují nejrůznější, v minulosti nikdy neexistující privilegia. Přijetí života jako nepřetržitého úsilí o hledání jeho smyslu, pocit vlastní odpovědnosti za sebe a jiné, a radování se z každého sebemenšího zdaru v tomto úsilí jsou vystřídávány nárokem absolutního a z vnějšku zaručeného štěstí. Faleš sociálního státu nezaslouženého blahobytu ničí vše tvůrčí a individuální a otupuje talenty, aktivitu a pracovitost, neboť ta se přestává vyplácet.

Při setkáních s představiteli církve se často shodujeme v tom, že je tento trend mimořádně nebezpečný a že je nezbytné se mu aktivně postavit. Nepochybuji, že v mnoha farnostech, zvláště těch venkovských, se u nás o těchto jevech hovoří, ale církev by měla svou významnou autoritu v nezanedbatelné části celé naší veřejnosti uplatňovat více a hlasitěji i v debatě celospolečenské.

Snad je mi dobře rozuměno. Nehoruji pro účast církve v každodenních politických půtkách, ale přimlouvám se za jasné a zřetelné ANO-ANO, NE-NE ve veřejných střetech o hodnoty a občanské ctnosti, které jsou ohrožovány falešnými proroky takzvaného pokroku a modernismu. Říkat to nahlas je nezbytné. Vím, že tak mnozí činí. Vím, že je Benedikt XVI. za mnohé své tolik potřebné konzervativní postoje terčem nevybíravých útoků. Doba, kterou žijeme, však má tolik nebezpečných rysů, že nechat ve veřejném prostoru dominovat jen oportunistické modernisty se nakonec vymstí všem. Jsme v době, kdy je nutno riskovat i nepochopení, kdy je nutno vystavit se daleko více než dříve nepříjemným střetům, jakkoli se zdá, že v nich má druhá strana momentálně převahu, zejména mediální.

Sám za sebe se z pozice prezidenta republiky snažím na tyto jevy soustavně upozorňovat, bojovat s nimi, nepřecházet je mlčením. Jsem navíc přesvědčen, že počet těch, kteří se již nechtějí smiřovat s neustálou defenzívou a ustupováním, u nás i ve světě roste.
 
Celý projev prezidenta ČR Václava Klause najdete zde.